Skal de yngste elever have flere timer i skolen
Altinget Uddannelse, mandag den 23. august 2010
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Altinget | Uddannelse har bedt en række aktører give deres bud, hvordan lærernes efteruddannelse skal organiseres. Både Danmarks Lærerforening og Socialdemokraterne ønsker obligatorisk efteruddannelse af lærere, men har forskellige visioner for, hvordan det skal udmøntes i praksis. Skolelederne foreslår en øget statslig medfinansiering af efteruddannelsen, mens Venstre kalder på brugen af ny teknologi, som vil gøre det muligt at afholde virtuelle efteruddannelseskurser.
Danmarks Lærerforening foreslår at indføre obligatorisk efteruddannelse af alle lærere. Formand Anders Bondo Christensen mener, at forskning på området viser, at den mest effektive investering, man kan lave i folkeskolen i forhold til at løfte elevernes udbytte af undervisningen, er at satse på efteruddannelse.
"Der sker konstant noget inden for den pædagogiske verden. Og vi kan igennem de praktiske erfaringer, vi gør os, videreudvikle undervisningen, men det er vigtigt, at vi samtidigt får input fra den seneste forskning, og det får man gennem kvalificeret efteruddannelse," siger han.
Momentum, tirsdag den 24. august 2010
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Et stort flertal af danskerne vil have lærerne i folkeskolen til at bruge mere tid sammen med eleverne. Til gengæld skal de bruge mindre tid på forberedelse og møder.
Formanden for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen, vil ikke give gode råd om, hvordan lærerne skal bruge deres arbejdstid, eller hvor meget de bør være på skolen. ”Jeg har en enorm tro på, at vi selv skal lade skolerne finde ud af, hvordan lærernes arbejdstid bedst bruges. Det skal hverken KL, Danmarks Lærerforening eller andre blande sig i,” siger Anders Bondo Christensen.
Ritzaus Bureau, tirsdag den 24. august 2010
Brudstykker af nyheden bragt i mange dagblade
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Når det drejer sig om folkeskolen, forslår regeringens forslag til næste års finanslov som den berømte skrædder i helvede. Det giver Danmarks Lærerforening (DLF) udtryk for i en pressemeddelelse, hvor foreningen konstaterer, at 150 millioner kroner til en læsefond er det eneste konkrete udspil inden for skoleområdet.
”Statsministeren taler om ambitiøse mål for folkeskolen som en afgørende forudsætning for, at vi klarer os i fremtiden. Men det budskab er tilsyneladende ikke nået frem til finansministeren,” konstaterer DLF's formand, Anders Bondo Christensen. Han henviser til massive nedskæringer i elevernes timetal og fyringer af lærere som meget synlige tegn på, at kommunerne holdes i alt for stram snor.
”Alene i Haderslev Kommune diskuterer politikerne lige nu anslåede besparelser for 60 millioner kroner. De omfattende besparelser i Haderslev og mange andre kommuner sætter de 150 millioner kroner i et skarpt relief,” lyder det fra Anders Bondo.
Momentum, tirsdag den 24. august 2010
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Et stort flertal af danskerne efterspørger tydelige mål for, hvad eleverne skal nå i folkeskolen. Skolens rejsehold er enig og mener, at målene er alt for brede og vage i dag.
Anders Bondo Christensen er skeptisk over for mere tydelige mål i folkeskolen: ”De nuværende mål fungerer. Vi skal passe meget på, at vi ikke forsimpler fagligheden til nogle meget snævre mål. Vi skal have fokus på, at eleverne lærer at tilegne sig ny viden og ikke på, at de skal terpe nogle bestemte ting for at nå nogle mål. Det var da meget nemmere for lærerne med nogle simple mål, men det gavner ikke børnenes læring,” siger Anders Bondo Christensen.
DR1 TV-avisen, torsdag den 26. august 2010 kl.18.30
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Danmarks Lærerforening er skeptisk overfor forslaget om mere undervisningstid til børnene i 1. – 3. klasse. Anders Bondo Christensen: ”Når timetallet nogle steder er faldet, så skyldes det jo ikke, at man har ønsket at give eleverne mindre undervisning. Men så er det fordi, kommunerne har haft svært ved at finde midlerne til at opretholde andet end det, der hedder det minimale timetal til eleverne. Så hvis man obligatorisk pålægger kommunerne at øge elevernes timetal, så må man selvfølgelig sørge for, at kommunerne har mulighed for også at finansiere den del..”
TV2 Nyhederne, torsdag den 26. august 2010 kl.19
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Lars Løkke Rasmussen vil styrke indlæringen i de små klasser, som han siger, ved at sætte flere timer på skoleskemaet. Men det bliver svært uden ekstra penge, advarer folkeskolerne og nogle steder i landet, der er skoledagen altså allerede forlænget.
Lærernes formand bakker op om idéen, men undrer sig dog over, at statsministeren taler om et nyt tiltag. Anders Bondo Christensen: ”Vi kender den virkelighed fra rigtig mange skoler, så jeg har svært ved at se det nye i det. Det nye er i virkeligheden, at nogle skoler går den modsatte vej, fordi økonomien er så stram, at man har svært ved at give eleverne mere end det minimumstimetal, man skal i forhold til loven.”
Ritzaus Bureau, torsdag den 26. august 2010
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) er på vildspor, når han nu argumenterer for at øge antallet af skolelektioner for de yngste elever i skolen. Det mener formand for Danmarks Lærerforening Anders Bondo Christensen. Anledningen er Løkke Rasmussens forslag om at hæve antallet af skolelektioner for de yngste elever, da mange af de yngste elever kun har to, tre eller fire lektioner og får fri ved middagstid.
Til det siger Anders Bondo Christensen: ”Jeg kender ingen steder, hvor elever kun har to eller tre timer. De fleste steder går man til klokken 13 eller 14 og altså har fem-seks lektioner. En udvidelse derudover har jeg svært ved at bakke op om.” Anders Bondo Christensen tilføjer, at han dog fuldt ud kan bakke om at øge timetallet, hvis statsministeren har eksempler på skoler, hvor børn kun har to-tre lektioner: ”Hvis han har ret i det, er jeg fuldstændig enig.”


