Den professionelle lærer har behov for løbende faglig og professionel udvikling, og der er stigende fokus på behovet.
Der er stort behov for mere efteruddannelse
Flere undersøgelser har påvist, at lærerne har et stort behov
for mere efteruddannelse. F.eks. viser DLF’s egen undersøgelse
fra 2009, at 73 % af lærerne føler, de har brug for mere faglig udvik-
ling i ét fag eller flere fag. Samtidig peger den internationale
TALIS undersøgelse på, at danske læreres deltagelse i efter-
uddannelse ligger langt under det internationale gennemsnit.
Lærerne har især behov for efter- og videreuddannelse i forhol
til børn med særlige behov, anvendelse af IT i undervisningen
og ajourføring af egne fagområder.
Foreningen og andre har igennem flere år undersøgt omfanget af arbejdsgiverfinansieret efter- og videreuddannelse, og tendensen er, at omfanget har været faldende.
Kvalificerede lærere er afgørende for udfordringerne i folkeskolen. Efter- og videreuddannelse bør være en ret for lærerne, og lærernes faglige og professionelle u dvikling må bygge på dialog mellem ledelse og lærere om behovene. Danmarks Lærerforening rejste krav ved forhandlingerne om ok 08 om ret til efteruddannelse til alle, et krav der blev afvist at arbejdsgiverne.
Hvor foregår lærernes efteruddannelse?
En stor del af efteruddannelsesmulighederne for lærere findes på de 8 University Colleges, der har afdelinger i mange byer i Danmark. Her udbydes efteruddannelse i form af kurser, diplomuddannelser og anden kompetencegivende efteruddannelse (f.eks. supplerende linjefag, vejlederuddannelse, skolebibliotekaruddannelse mm).
Desuden afholder mange kommuner selv kurser af kortere varighed for lærere.
De fleste kurser koster ud over tiden og eventuelle transportudgifter også et gebyr, der kan være ret højt. For eksempel koster en fuld diplomuddannelse fra 42.000 – 65.000 kr. i 2010-priser. Under visse omstændigheder er der mulighed for at få SVU.
Efter foreningens opfattelse bør udgifterne til efteruddannelse i forbindelse med din ansættelse dækkes af din kommune. Spørg tillidsrepræsentanten om evt. lokale aftaler og bestemmelser om vilkårene for efter og videreuddannelse.



