Nyheder

Ny hovedstyrelse i Danmarks Lærerforening

Medlemmerne har valgt en ny hovedstyrelse i Danmarks Lærerforening. Se navnene på de 19 valgte lærere.

Valget gælder for perioden 1. januar 2020 – 31.december 2023.

Hovedstyrelsen består af formand og næstformand for Danmarks Lærerforening (valgt på kongressen), 19 medlemmer (fordelt på valggruppe I og II) samt formanden for Skolelederforeningen og formanden for Lærerstuderendes Landskreds.

Valggruppe I, som dækker over fraktion 1 og 2 (lærere, konsulenter uden ledelsesfunktioner og børnehaveklasseledere) samt fraktion 3 (ledere der ikke er medlem af skolelederforeningen) har valgt 18 medlemmer til hovedstyrelsen.

Den nye hovedstyrelse 

Følgende er valgt til hovedstyrelsen:

  • Lars Busk Hansen, Lærerkreds Nord
    33.193 stemmer

  • Morten Refskov, Ballerup Lærerforening
    31.713 stemmer

  • Niels Lykke Lynnerup, Herningegnens Lærerforening
    29.506 stemmer

  • Gordon Ørskov Madsen, Århus Lærerforening
    27.110 stemmer

  • Charlotte Catarina Holm, Odense Lærerforening
    25.910 stemmer

  • Kristoffer Høyrup Sørensen, Aalborg Lærerforening
    25.069 stemmer

  • Thomas Andreasen, Næstved Lærerkreds
    25.066 stemmer

  • Katrine Fylking, Københavns Lærerforening
    24.916 stemmer

  • Susanne Weisbjerg Vilstrup, Ballerup Lærerforening
    23.029 stemmer

  • Per Breckling, Fredericia Lærerkreds
    22.152 stemmer

  • Marianne Holler Kanstrup, Haderslev Lærerkreds
    21.111 stemmer

  • Ole Bjerre Martinussen, Hedensted Lærerkreds
    19.767 stemmer

  • Bjørn Hansen, Holbæk Lærerkreds
    19.673 stemmer

  • Rikke Gierahn Andersen, Århus Lærerforening
    18.841 stemmer

  • Anders Liltorp, Rødovre Lærerforening
    18.257 stemmer

  • Regitze Flannov, Frederikssund Lærerkreds
    17.528 stemmer

  • Jacob Svejstrup, Viborg Lærerkreds
    17.123 stemmer

  • Tine Agenskov, Thy-Mors Lærerkreds
    16.945 stemmer

 

Valggruppe II, som omfatter medlemmer på pension og efterløn, har valgt ét medlem til hovedstyrelsen.

  • Jørn Kokkendorff, Aarhus Lærerforening er valgt ved fredsvalg.

 

Følgende opnåede ikke valg til hovedstyrelsen:

  • Jeanette Sjøberg, Ballerup Lærerforening
    16.745 stemmer

  • Lars Søltoft Buur Holmboe, Vejle Lærerkreds
    15.444 stemmer

  • Kjell Nilsson, Københavns Lærerforening
    15.392 stemmer

  • Bob Bohlbro, Lærerkreds 44, Køge og Stevns
    14.636 stemmer

  • Pia Jessen, Varde Lærerkreds
    14.573 stemmer

  • Inge Thomsen, Københavns Lærerforening
    12.669 stemmer

  • Mads Alnor, Vends Herreds Lærerkreds
    11.061 stemmer

  • Charlotte Ipsen, Århus Lærerforening
    8.801 stemmer

  • Pernille List Kristensen, Vejen Lærerkreds
    6.649 stemmer

  • Henrik Steffens, Silkeborg Lærerforening
    5.041 stemmer

 

Se regneark med samlet fordeling over stemmer til kandidaterne (excel)

Målgruppe