Debat: Skolen er ikke et værested, men et lærested

17. marts 2026

Alle elever har ret til at blive undervist af en uddannet lærer. Det sker ikke af sig selv, men kræver politiske prioriteringer, skriver Regitze Flannov og Merete Riisager.

Af Regitze Flannov, forkvinde for Undervisningsudvalget i Danmarks Lærerforening, og Merete Riisager, folketingskandidat for Liberal Alliance og tidl. undervisningsminister. Indlægget blev bragt i Altinget den 17. marts 2026.

 

Ville du ringe til en ”voksen”, når du skulle have lavet et nyt badeværelse eller bestille et banklån? Eller ville du ringe til en håndværker og en bankrådgiver?

 

Vi ville gøre det sidste. I respekt for, at løsningen af specielle opgaver kræver specifikke kompetencer. Den samme logik burde man i højere grad også følge i folkeskolen. 

 

Folkeskolen står lige nu over for mange udfordringer. Flere forældre vælger den fra, flere elever har lav trivsel og flere elever har brug for specialundervisning.

 

Men den måske største krise handler om fagligheden i folkeskolen. Hver ottende elev forlader i dag folkeskolen uden at bestå enten dansk og matematik – det højeste niveau siden 2012 – og den negative udvikling ser kun ud til at fortsætte i de fleste af landets kommuner. I en kommune som Lolland Kommune er det endda hele 27,9 procent af eleverne, der ikke består afgangsprøven.

 

Skal den udvikling vendes, så kræver det, at vi afsætter ressourcer til at få flere lærere ind i folkeskolen, for alle elever bør have ret til at blive undervist af en uddannet lærer. Det sker ikke af sig selv, men kræver politiske prioriteringer og et økonomisk løft dedikeret til netop lærerfagligheden i folkeskolen.

 

Flere uddannede lærere skal vende fald i fagligheden

Knap hver femte, der arbejder som lærer i folkeskolen, har ikke en læreruddannelse, og vikartallet er fordoblet på 10 år. Det er en meget alarmerende udvikling.

 

De Økonomiske Råd har kortlagt det såkaldte lærerbidrag, som viser, at en dygtig lærer kan forbedre elevernes resultater ved afgangsprøven med op til 0,88 karakterpoint.

 

Vi er nødt til at insistere på, at undervisning er ikke noget, alle kan. Det kræver didaktiske kompetencer, solid klasseledelse og dyb faglig viden. Det er præcis det, lærere er uddannede til. Derfor er det også naturligt, at det skal være lærerne, der har ansvaret for undervisningen i folkeskolen.

 

Lad os give et konkret eksempel. Der er for tiden stort fokus på holddeling i folkeskolen, hvilket er glimrende. Her er det dog utroligt vigtigt, at det ene hold ikke får en lærer og det andet hold får en voksen – men at begge hold har ret til at blive undervist af en uddannet lærer.

 

Vi er nødt til at insistere på, at den uddannede lærer har en helt særlig rolle i folkeskolen. At en skole – sagt lidt firkantet – ikke er et værested, men et lærested. At det er undervisningen i fagene, der er skolens centrale opgave – og at det er lærerne, der skal varetage den.