DLF: Ny DR-dokumentar understreger behovet for tidlige investeringer
Brug for at skrue op for timer med to lærere, styrke klasselærerrollen og sætte langt hurtigere ind med den nødvendige støtte, lyder det fra DLF oven på dokumentar om elever med ufrivilligt skolefravær.
En ny dokumentar fra DR følger en gruppe forældre til børn med ufrivilligt skolefravær og sætter fokus på de store konsekvenser, dette medfører for både den enkelte familie og samfundsøkonomien.
Blandt andet fremhæver dokumentaren, at kommunerne sidste år udbetalte 2,5 mia. kr. i tabt arbejdsfortjeneste til forældre, der må blive hjemme med deres barn - hvilket er én mia. kr. mere end i 2019.
Formand for Danmarks Lærerforening Gordon Ørskov Madsen medvirker i dokumentaren, og han understreger situationens alvor:
”Det er dybt, dybt ulykkeligt. Det rammer børn og familier voldsomt, og det står på i meget, meget lang tid,” siger han, og fortsætter:
”Det vigtigste er, at vi begynder at tage problemerne i opløbet. Vi har fået skabt et skolesystem, der ikke tager problemet alvorligt nok, tidligt nok. Og en skoledag, som alt for mange elever ikke magter at være i. Og så står lærerne alene med nogle problemer, der begynder at vokse sig store.”
Han peger på, at løsningerne er, at der oftere er to lærere i klassen, at klassen har en fast klasselærer, som eleverne og forældrene kan danne gode relationer til, samt at den nødvendige støtte kommer langt hurtigere til dem, der har brug for det.
”Det er skræmmende, at en kommune kan ende med at bruge 10 gange så mange penge, fordi et barn ikke er blevet grebet i tide, som dokumentaren viser. Og det viser med al tydelighed, at vi skal sætte ind langt, langt tidligere. For det betaler sig – både menneskeligt og økonomisk,” siger Gordon Ørskov Madsen.