Lærerne stemmer ’ja’ til OK26
Urafstemningen om OK26-resultatet er nu afsluttet, og 79 procent af Danmarks Lærerforenings medlemmer i kommuner og regioner stemte ’ja’ til aftalen. Det glæder DLF-formanden, der samtidig understreger, at foreningen er nødt til at finde nye veje for at forbedre medlemmernes arbejdsmiljø.
Efter knap to ugers urafstemning om OK-resultatet er afstemningen afsluttet, og det blev et samlet ’ja’ til OK26 fra Danmarks Lærerforenings medlemmer. I alt har 79 procent af medlemmerne i kommuner og regioner stemt ja, mens 21 procent har stemt nej.
Stemmeprocenten landede på 72,5 procent for afstemningen blandt medlemmer i kommuner og regioner, som er højt sammenlignet med både OK24 og OK21. Medlemmerne på det statslige område har også stemt, men af hensyn til de igangværende afstemninger hos Frie Skolers Lærerforening og Uddannelsesforbundet, kommunikeres resultatet først senere.
Formand Gordon Ørskov Madsen, der med en samlet hovedstyrelse i ryggen har anbefalet et ’ja’ til aftalen, er glad for, at medlemmerne har kunnet se de gode elementer i aftalen.
”Jeg er glad for resultatet, og jeg er glad for, at så mange har stemt ’ja’. Der er mange gode elementer i aftalen, og jeg glæder mig over, at vi løfter lønnen for alle grupper, at alle nyuddannede fremover skal omfattes af en lærerstartsordning, og at vi giver forældrene markant bedre muligheder for at være hjemme med deres børn, når de er syge,” siger Gordon Ørskov Madsen, formand for Danmarks Lærerforening.
Han understreger dog, at der under afstemningsresultatet ligger en grundlæggende frustration – også hos ham selv – der bunder i, at foreningen ikke kom igennem med de arbejdsmiljøkrav, der var stillet.
”Hvert femte medlem har stemt nej. Og selv blandt dem, der har stemt ja, høre jeg en frustration over, at vi ikke er kommet igennem med de krav, der handler om at få skabt et bedre arbejdsmiljø. Det er en frustration, jeg deler til fulde, og det er et spor, vi kommer til at have skarpt fokus på de kommende år,” siger Gordon Ørskov Madsen og fortsætter:
“Jeg mærker en frustration hos vores medlemmer, der gennem mange år har oplevet, at arbejdsmiljøet bliver hårdere, og som ser kollegaer, der knækker nakken og bliver sygemeldt eller helt forlader folkeskolen. Samtidig møder vi en arbejdsgiver i KL, der står helt stejlt, når det kommer til arbejdstid, og som ikke kan se, at forbedrede vilkår er vejen frem, hvis vi skal kunne holde på de dygtige lærere. Det er på alle måder uholdbart.”
Lærerformanden understreger, at han vil holde hårdt fast i arbejdet med at forbedre medlemmernes arbejdsmiljø, og at det er et arbejde, der både foregår i overenskomstsporet og ad andre veje.
”Der ligger nogle spor i OK26-resultatet, hvor vi fastholder arbejdsgiver på arbejdsmiljødagsordenen. Dem skal vi naturligvis udnytte. Men jeg tror også, vi skal gå andre og nye veje, både i arbejdsmiljølovgivningen og i det politiske spor. Vi har eksempelvis foreslået en fempart på skoleområdet, der skal komme med løsninger på, hvordan vi fastholder de uddannede lærere i folkeskolen. Det handler i høj grad om arbejdsmiljøet,” siger Gordon Ørskov Madsen.