OK26: DLF håber, at forligsmanden kan finde løsninger
Forhandlingerne mellem Danmarks Lærerforening og arbejdsgiverne er gået i stå i forhold til lærernes arbejdsmiljø. Derfor har DLF henvendt sig til Forligsinstitutionen i håb om en løsning.
Ifølge formand for Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen, har det ikke været muligt at finde hinanden på krav om arbejdsmiljø, som fylder meget for lærerne.
”Vi har desværre ikke kunnet finde fælles løsninger med arbejdsgiverne på de udfordringer, der presser lærernes arbejdsmiljø. Derfor er det naturlige skridt nu at kontakte Forligsinstitutionen,” siger han.
Han peger på, at folkeskolen har fået flere opgaver i forbindelse med inklusion og trivsel. En stor del af lærerens arbejde består derfor af opgaver, der opstår i løbet af dagen. Det handler fx om ekstra samtaler med elever, dialog med forældre og møder med PPR.
Lærerne oplever, at opgavemængden glider, og at tiden til at skabe god undervisning presses af møder og papirarbejde, lyder det.
”Det presser arbejdsmiljøet voldsomt, og det har nogle meget alvorlige konsekvenser. Blandt andet at mange lærere er nødt til at gå på kompromis med fagligheden, og at stadig flere lærere overvejer at stoppe i folkeskolen,” siger Gordon Ørskov Madsen.
Han understreger samtidig, at organisationens krav ikke handler om økonomi, men om rammerne for arbejdet.
”Vores krav handler derfor ikke om flere penge eller prangende aftaler, men om noget så grundlæggende som, at arbejdsgiversiden tager ansvar for de nye og voksende opgaver og tager medansvar for at skabe en reel sammenhæng mellem lærernes opgaver og den tid, de har til at løse dem.”
”Vi går i Forligsinstitutionen, fordi vi er nødt til at prøve at finde løsninger. Det her er et samfundsproblem. Vi skal fastholde lærere i folkeskolen. Derfor har vi et ansvar for at gøre alt, vi kan, for at finde en vej. Vi håber, at KL også vil være med,” siger Gordon Ørskov Madsen.