Lån & Spar

Få Danmarks højeste rente på din lønkonto

Lån & Spar er en del af DLF+


I DLF+ har vi udvidet fælleskabet med Lån & Spar, sammen med Lærerstandens Brandforsikring, hvor du får særlige fordele.


Dine fordele hos Lån & Spar


Personlig rådgivning med kendskab til dit arbejdsliv

Hos Lån & Spar møder du rådgivere med særligt kendskab til dit fag og din hverdag. Uanset hvor du er i livet får du personlig rådgivning, der tager udgangspunkt i din situation og dine behov. 

Det kan eksempelvis være, når du skal købe bolig eller bil, ønsker at investere eller har brug for hjælp til at skabe overblik over din økonomi.

Book et uforpligtende møde

Få Danmarks højeste rente på din lønkonto*

Du får Danmarks højeste rente på din lønkonto på de første 50.000 kr. hos Lån & Spar, når du har afsluttet din uddannelse og opfylder bankens øvrige betingelser. Samtidig får du og din partner konti uden unødvendige gebyrer og gratis kort.

Læs mere om lønkontoen og betingelserne hos Lån & Spar 

Få en attraktiv rente på dit elbillån 

Du får adgang til særlige vilkår og en attraktiv rente på lån til elbil hos Lån & Spar. 

Læs mere om billån hos Lån & Spar 

Få rådgivning, når du skal købe bolig 

Når du skal købe bolig, er det en fordel at have en bank, der kender dit arbejdsliv. Lån & Spar har særligt kendskab til lærernes løn- og ansættelsesvilkår og rådgiver dig med udgangspunkt i din økonomi og dine muligheder. 

Læs mere om boligfinansiering hos Lån & Spar

*Vilkår 

Du skal være medlem af Danmarks Lærerforening og have afsluttet din uddannelse. Du samler hele din privatøkonomi hos Lån & Spar. Lønkonto MedlemsKunde er en del af en samlet pakke af produkter og services, som din økonomi kreditvurderes ud fra. De 5% i rente er på de første 50.000 kr. på lønkontoen. Fra 50.001-500.000 kr. er renten 0,00 %. Derefter er renten 0,50 %. 

Renten beregnes dagligt og tilskrives årligt. Rentesatserne er variable og gælder pr. 8. august 2025. Se alle vilkår på lsb.dk/medlemsvilkaar. Du behøver ikke flytte dine realkreditlån, men eventuelle ændringer og nye realkreditlån skal gå gennem Lån & Spar og Totalkredit.